Reakcia ÚRSO na správu SAPI

05/25/2012

|

Posted In:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tvrdí, že nie je pravda, čo tvrdia predstavitelia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI), že pokles výkupných cien elektriny zo solárnych zariadení ohrozuje výrobcov elektriny.

„Opatrenie úradu neplatí retroaktívne, to znamená, že tých výrobcov, ktorí už majú cenu schválenú, sa plánované zníženie cien netýka. Týka sa len nových fotovoltických elektrární, ktoré začnú produkovať elektrinu až po 1. júli tohto roka,“ uviedol v reakcii na vyjadrenia SAPI hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Pripomenul, že ÚRSO je štátnou autoritou na reguláciu cien elektriny a musí dbať na to, aby ceny boli spravodlivé pre všetkých účastníkov trhu. Zmeny, ktoré sa odohrávajú na trhu s energiami, konkrétne výrazný aktuálny pokles cien technologických zariadení fotovoltických elektrární, od ktorých sa odvíja doba návratnosti investícií, a teda aj cena za výkup elektriny, nemôže ignorovať a jeho povinnosťou je na tieto skutočnosti reagovať znížením ceny.

„Inak by štát poskytoval fotovoltike neprimeranú výhodu – neadekvátne vysokú cenu, ktorá vstupuje do koncovej ceny elektriny, ktorú by museli platiť všetci ostatní odberatelia, vrátane domácností. Inak povedané, neprimerané vysoké ceny za elektrinu by výrobcom zo solárnych elektrární zaplatili ostatní odberatelia z vlastného vrecka,“ dodal Lupták.

Zdielať článok

Súvisiace správy

G-Komponent pôsobí proti záujmom Slovenska

Uverejnené na 19 marca, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár