Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_2/a/7/a7814e45-3a97-4ec3-9a24-a465b699a474/privatnaenergia.sk/web/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/fs/package.module.fs.php on line 263
Nemecko: Polovica energie zo slnka | Privátna energia

Nemecko: Polovica energie zo slnka

05/31/2012

|

Posted In:

Nemecko: Polovica energie zo slnka

Nemecko dosiahlo svetový rekord vo výrobe solárnej energie. Počas predošlého víkendu pokrylo zo slnka až polovicu svojej energetickej spotreby a potvrdilo tak svoju pozíciu lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov. Vyslalo zároveň povzbudivý signál pre ostatné krajiny – že sa to dá, ak sa chce!

Ako informoval nemecký Inštitút odvetvia obnoviteľnej energie (IWR), v piatok a v sobotu na poludnie v Nemecku vyrobili až 22 gigawattov energie, čo sa rovná výkonu dvadsiatich jadrových reaktorov v plnej prevádzke.

„Nikdy predtým žiadna krajina nevyprodukovala toľko elektriny z fotovoltických článkov,“ povedal pre agentúru Reuters riaditeľ nemeckého Inštitútu pre obnoviteľnú energiu Norbert Allnoch. Ako uvádza správa, ktorú uverejnil denník SME, rekordnému výsledku prispelo tohtoročné zvýšenie počtu elektrární ale aj slnečné počasie, ktoré tu v tomto období zavládlo.

Nemecko potvrdilo svoju pozíciu lídra v produkcii energie z obnoviteľných zdrojov aj napriek tomu, že nemá mimoriadne priaznivé klimatické podmienky. V súčasnosti Nemecko vyrába zo slnka asi 4 percentá svojej energie, výkon elektrární sa oproti vlaňajšku zvýšil zo 14 na 22 gigawattov. Celkovo z obnoviteľných zdrojov (vietor, biomasa) pochádza asi 20 percent energie.

Nemecko sa po jadrovej havárii v japonskej Fukušime rozhodlo do roku 2022 úplne zbaviť jadrovej energie. zatvorilo už osem jadrových elektrární a do roku 2022 chce zavrieť zvyšných deväť. Štát výrazne podporuje výstavbu obnoviteľných zdrojov. Ceny slnečnej energie sa za posledné roky výrazne znížili aj pre konkurenciu z Číny.

Využívanie solárnej energie často naráža na protiargument, že je príliš drahá. Jej cena však vzhľadom na vývoj technológií klesá. V priebehu posledných piatich rokov sa znížila na polovicu a podobný vývoj sa dá očakávať aj v blízkej budúcnosti. Je to podobné ako v prípade počítačov alebo mobilných telefónov, kde sme tiež svedkami obrovského pokroku a zároveň aj postupného zlacňovania tejto techniky.

„Už dnes dokáže fotovoltický systém vyrábať elektrinu lacnejšie ako uhoľné či jadrové elektrárne,“ hovorí Martin Kretter zo spoločnosti Fronius. „Ak si zoberieme, že 10 kW systém na Slovensku vyrobí počas svojej životnosti 30 rokov až 300 000 kWh energie, a ak súčasná investícia do tohto systému predstavuje okolo 20-tisíc EUR tak 1 kWh bude vyrobená za 0,06 EUR. Táto cena bude v najbližších rokoch ďalej klesať, zatiaľ čo vieme, že cena elektriny vyrobenej z tradičných neobnoviteľných zdrojov bude v budúcnosti iba narastať.“

Riešiteľný je aj problém skladovania elektrickej energie zo solárnych zariadení. „Z veľkej časti ide o malé strešné inštalácie, ktorých hlavným cieľom je vyrobenú energiu spotrebovať priamo na mieste výroby,“ vysvetľuje M. Kretter. „Už dnes je možné energiu aj ukladať do batérií alebo cez vodíkové články do vodíka a spotrebovať ju neskôr. Navyše takto nevznikajú straty pri prenose elektriny na veľké vzdialenosti a domácnosť sa stáva nezávislá na verejnej sieti. Jednorázovou investíciou do fotovoltiky si domácnosti zaistia pevnú cenu elektriny na najbližších 25 až 30 rokov, čo je doba živostnosti takejto inštalácie.“

Na Slovensku, podobne ako v susednej Českej republike, nastal solárny boom pred niekoľkými rokmi. Vďaka nemu sa produkcia energie zo slnka zvýšila na asi 500 megawattov. Momentálne však prevláda opačný trend – výkupné ceny za slnečnú energiu sa radikálne znižujú, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví avizoval ich zníženie zo 194 na 119 eur od 1. júla tohto roku. Výrobcovia solárnej energie narážajú aj na ďalšie technické a administratívne bariéry.

Krajiny Európskej únie sa zaviazali do roku 2020 zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na 20 percent. Slovensko má v súčasnosti 11 percent zelenej energie a chce dosiahnuť 14 percent do konca dekády. Zo slnka sa vyrába na Slovensku asi 1,5 percenta elektrickej energie. Nemecký príklad však potvrdzuje, že rozhodujúce nie sú klimatické ale politické podmienky.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na október 23, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na september 24, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár