Slnko má dlhšiu životnosť než úrady

04/25/2012

|

Posted In:

Slnko má dlhšiu životnosť než úrady

Zámerom blížiacich sa Európskych solárnych dní je ukázať verejnosti, že slnko, ktoré svieti na oblohe, predstavuje zároveň perspektívny a ekologický zdroj energie. O využívaní slnečnej energie – a aj o prekážkach, ktoré sú s tým spojené – hovoríme s Veronikou Galekovou, výkonnou riaditeľkou Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu.

Keď sa stretávate s ľuďmi, musíte často vysvetľovať čo vlastne znamená termín „fotovoltika“?
Skôr sa stretávam s tým, že ľudia pokrčia ramenami a radšej sa ani nepýtajú. Musím sa priznať, že aj ja sa neraz zakokcem, keď mám vysloviť celý názov organizácie, ktorú zastupujem. Samozrejme, často dostávam aj otázky, čo to je fotovoltika, ale v porovnaní so situáciou spred dvoch alebo troch rokov ich je menej menej. Zdá sa, že verejnosť už vie, že to súvisí so slnkom a s výrobou elektriny – a minimálne, že ide napríklad o kolektory na strechách.

Ako ste sa k takejto oblasti dostali?
Trochu okľukou. Cez geológiu na prírodovedeckej fakulte a neskôr cez prírodnú kozmetiku som sa dostala k „zeleným“ čiže ekologickým témam a napokon aj k obnoviteľným zdrojom energie. Založili sme si s manželom firmu, ktorá sa venuje práve fotovoltike a malým strešným inštaláciám najmä na rodinných domoch. Naša firma tiež spoluzakladala Slovenskú asociáciu fotovoltického priemyslu a dostala som česť a zodpovednosť túto asociáciu zastupovať.

Hlavným problémom pri využívaní slnečnej energie sú administratívne ba až byrokratické prekážky. Zdá sa vám, že z nich aspoň trochu ubúda?
Práve naopak, bariér je každoročne viac. V minulom volebnom období sme komunikovali s poslancom za SaS Ľudovítom Jurčíkom a pripravili sme v spolupráci s ním konkrétny návrh, ktorý by zjednodušil celý proces pripájania takýchto zariadení. Táto dôležitá zmena sa mala týkať práve malých striech teda rodinných domov, no kvôli pádu vlády sa napokon nestihla uskutočniť. Obávam sa, že sa nič nezmení ani v priebehu nasledujúcich mesiacov, pretože do procesu je zainteresovaných príliš veľa inštitúcií.

Sú krajiny, ktoré by sme mohli považovať za vzor a povzdychnúť si – kiež by to u nás fungovalo tak ako tam?
Určite Nemecko, kde fotovoltika funguje veľmi dobre. Nemci majú premyslený koncept podpory obnoviteľných zdrojov energie. Nemôže sa tam stať napríklad to, čo sa stalo v Českej republike a čím sa strašilo aj u nás – že príliš veľký nárast počtu slnečných elektrární môže negatívne ovplyvniť cenu elektriny. Majú dobre rozdelenú podporu pre jednotlivé druhy inštalácií a jasne stanovené podmienky pre záujemcov.

Príklad Nemecka potvrdzuje, že nerozhodujú ani tak klimatické podmienky ako skôr politická klíma.
Presne tak. Na Slovensku sa neraz zvyklo argumentovať, že pre slnečnú energiu nemáme vhodné poveternostné podmienky. V tom čase však už aj Česi mali množstvo inštalácií, nehovoriac o Nemecku či Dánsku, kde je slnka naozaj menej než u nás. Klíma nemôže byť dôvod, prečo by sa slnečná energia na Slovensku nemala podporovať. Slnka je tu dosť, podmienky máme veľmi dobré.

Navyše Slnko bude svietiť ešte dostatočne dlho a malo by nám vydržať dlhšie, než zásoby fosílnych palív…
Odhaduje sa, že by malo svietiť ešte štyri a pol miliardy rokov.

Dovtedy sa hádam podarí administratívne bariéry odstrániť.
Dúfajme, že životnosť úradov je kratšia než životnosť Slnka (smiech).

Dovoľte ešte osobnú otázku – keď sa prechádzate na slnku, alebo sa opaľujete, nepripadáte si ako v práci?
Nie, ale teší ma, že svieti slnko. Nemám zatiaľ vlastnú inštaláciu, ale teší ma, že svieti slnko, že produkuje energiu všade okolo nás a že to človek môže cítiť.

Veď každý človek, každý organizmus je vlastne živou inštaláciou…
Presne tak, bez Slnka nikto nevie fungovať.

Zdielať článok

Súvisiace správy

Medzi ľudí sa rozdelí 100 miliónov

Uverejnené na 16 júla, 2014

Mýty a fakty o solárnej energii

Uverejnené na 17 apríla, 2013

Čo nás čaká vo svete teplejšom o 4 stupne?

Uverejnené na 28 novembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár