Normálna zima v dvoch dejstvách

03/21/2012

|

Posted In:

Normálna zima v dvoch dejstvách

Aj keď tohtoročná zima v druhej polovici ukázala svoju silu, zapíše sa do histórie ako normálna a priemerná. Na väčšine územia bola dokonca priemerná teplota o čosi vyššia oproti dlhodobému priemeru – napríklad v Hurbanove až o 0,7 stupňa. Iba niektoré lokality – severovýchod Slovenska, mrazové doliny a samozrejme Nízke a Vysoké Tatry – vykázali zápornú odchýlku.

Za takúto bilanciu vďačí zima predovšetkým svojmu výrazne nerovnomernému priebehu. „Prvé dva mesiace, december a január skončili na väčšine územia Slovenska ako teplotne nadnormálne, oproti tomu február bol studený. A na severe a východe Slovenska dokonca až veľmi studený,“ vysvetľuje klimatológ Pavel Matejovič.
Bratislavčania a ostatní obyvatelia nížin južného Slovenska prežili ďalšie Vianoce bez snehu. Relatívne teplý bol aj január, už na začiatku februára však prišlo – ako inak než z Ruska – prudké ochladenie. „Po južnej strane veľmi mohutnej a vytrvalej tlakovej výše nad Ruskom prenikol zo západnej Sibíri do Karpatskej oblasti veľmi studený kontinentálny a pôvodom arktický vzduch,“ povedal Matejovič.
Len pre porovnanie, kým napríklad v Čadci dosiahla priemerná teplota za december a január – 1 °C , v prvej polovici februára to bolo – 14,7 °C.
Už 3. februára klesla teplota na viacerých miestach Slovenska pod – 30 stupňov. Napríklad tradične uzimená Oravská Lesná zaznamenala mráz – 30,2 °C, na Červenom Kláštore dokonca klesla ortuť teplomera na magických – 33,3 °C.
Na mnohých miestach Slovenska sa vyskytovali arktické dni, teda dni, kedy ortuť teplomera nevystúpi nad mínus 10 stupňov. Celkovo bol február 2012 napríklad v Hurbanove najchladnejší od roku 1996 (s priemernou teplotou – 2,7 °C čo predstavuje o 3,6 °C menej oproti priemeru), v Oravskej Lesnej dokonca najchladnejší od roku 1986. Rekordy však nepadali. „Aj keď sme si od takýchto silných mrazov odvykli, pretože sa vyskytujú menej často, teploty pod mínus 30 stupňov nie sú na Slovensku vzácnosťou,“ tvrdí klimatológ Matejovič.
Podobne nerovnomerná bola počas zimy aj snehová pokrývka. Bratislavčania mohli tento raz sledovať snehovú kalamitu iba v televízii pri spravodajských vstupoch z iných oblastí Slovenska. Kým na južnom Slovensku nasnežilo doslova iba na pár dní, severné a horské lokality sa tešili zo snehovej periny takmer celú zimu. Najmä vďaka prílevu chladnejšieho vzduchu od severozápadu, smerom od Škandinávie v polovici februára, dosiahla výška snehovej pokrývky miestami 100 až 140 cm.
Napriek mohutnému finále teda tohoročná zima skončí ako priemerná. Stále platí, že štatisticky chladné zimy sme na Slovensku naposledy zaznamenali v rokoch 1984/85 a o dva roky neskôr. Vzhľadom na prebiehajúcu klimatickú zmenu a nárast priemerných teplôt je výskyt takýchto zím čoraz menej pravdepodobný.
V súčasnosti, po prvom jarnom dni, už na Slovensku vládne vďaka rozsiahlej tlakovej výši nad strednou Európou jednoznačne slnečné a teplé počasie…
Priemerná teplota vo februári odchýlka
Bratislava             – 1,9 °C     – 2,8 °C
Hurbanovo          – 2,7 °C     – 3,6 °C
Sliač                        – 4,9 °C     – 3,8 °C
Oravská Lesná    – 9,0 °C     – 4,8 °C
Košice                    – 4,7 °C     – 3,8 °C

Márius Kopcsay

Zdielať článok

Súvisiace správy

Kalamita sa ešte môže zopakovať

Uverejnené na 01 februára, 2013

Čaká nás najväčšia zima v decembri?

Uverejnené na 06 decembra, 2012

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

Nechajte odkaz

Pridaj komentár