Do obnoviteľných zdrojov energie najviac investuje Čína

03/04/2012

|

Posted In:

Čínska vláda sa rozhodla vytvoriť Národné výskumné centrum pre obnoviteľné energie (CNREC). Čína je momentálne najväčším svetovým investorom do obnoviteľných zdrojov energie.

Čínske národné centrum obnoviteľných energií bude študovať a tvoriť rozvojové stratégie a programy pre výskum týkajúci sa obnoviteľných zdrojov. Takisto bude realizovať programy medzinárodnej spolupráce, zbierať a analyzovať informácie, ktoré budú využívať tvorcovia energetickej politiky. Centrum bude tiež pomáhať konkrétnym inštitúciám vytvoriť program pre vývoj fotovoltaických elektrární, veternej energie, biopalív a ďalších obnoviteľných zdrojov.

Pre vyriešenie problémov, ktorým čelí priemysel obnoviteľných zdrojov energie musíme prísť s politikami a opatreniami, ktoré sú vhodné pre dané odvetvie,“ povedal Liu Qi, námestník riaditeľa Štátnej energetickej správy pri slávnostnom otvorení centra.

Liu, ktorý by sa mal stať predsedom centra a jeho sedemčlenného riadiaceho výboru, povedal, že centrum bude prichádzať s riešeniami v kľúčových oblastiach, ako sú kvóty a distribúcie energie z obnoviteľných zdrojov.

Centrum sa bude financovať z vládnych dotácií a zo zdrojov medzinárodného Rozvojového programu pre obnoviteľné zdroje – ide o päťročný projekt spoločne vyvinutý čínskou a dánskou vládou.

Čínska ekonomika je druhá najväčšia na svete a Čína sa stala najväčším svetovým investorom do obnoviteľných zdrojov energie, keď do tohto odvetvia investovala v roku 2010 viac než 300 miliárd juanov (35,4 miliárd eur).

Zdielať článok

Súvisiace správy

Slnko na streche

Uverejnené na 23 októbra, 2014

Letný tábor Energy Busters: Do videnia o rok!

Uverejnené na 24 septembra, 2014

O autorovi

kopcsay

kopcsay

Márius Kopcsay - spisovateľ, novinár a scenárista. Pracoval v denníkoch Nový Čas, Národná Obroda a Pravda, spolupracoval s českými periodikami. V súčasnosti pracuje pre ministerstvo zahraničných vecí. Je autorom siedmich prozaických kníh, za ktoré získal niekoľko domácich a zahraničných ocenení. Viac na www.kopcsay.com.

(1) Reader Comment

  1. jsw
    04/02/2012 at 7:00 am

    to je nieco okolo 27 euro na obyvatela (ciny) ako by s tymto porovnanim dopadlo Slovensko?

Nechajte odkaz

Pridaj komentár